NAJ 2023 – XXXIV PODSUMOWANIE MUZYCZNE ADAMA DOBRZYŃSKIEGO

 

I znowu za sobą mamy kolejny rok. Kolejne skończone dwanaście miesięcy, pełne zmian, zaskoczeń, odkryć i … powrotów. Oczywiście piszę o muzyce i na niej skupiam swoją uwagę.

To był rok, w którym ukazało się bardzo dużo płyt, które powstały albo podczas pandemii lub jeszcze niejako pod jej wpływem. Bardzo wielu artystów, którzy wówczas wydawali swoje dzieła, dopiero teraz trafiali do mnie albo ja napotykałem ich płyty.

Stąd w tym roku wiele albumów- tak z kraju jak i ze świata, które mają na obwolucie daty 2020, 2021 czy nawet 2022. Ale – konstrukcja tego plebiscytu niezmiennie jest ta sama. W dwudziestu jeden w tym 2023 roku, kategoriach – znaleźć się mogły te płyty, które zostały wydane bądź trafiły w moje ręce po 6 grudnia 2022 – oraz do 6 grudnia 2023 roku. Płyty, które dostałem bądź zakupiłem po Mikołajkach- rzecz jasna czekają do plebiscytu za rok 2024 – baaa- czekają jeszcze chwilę aż je rozpakuję i przesłucham. Ale to w nadchodzącym tygodniu.

Święta Bożego Narodzenia i koniec roku to chyba najbardziej ekscytujący czas w roku. Kiedyś to już pisałem, (w ubiegłym roku także) – często o tym mówię w radiu, ale to prawda.

Uwielbiam wiosnę i jesień w muzyce, uwielbiam 6 grudnia- Mikołajki- gdy zamykam muzycznie rok i jeszcze w moim prywatnym zestawieniu z utworami i płytami świątecznymi, nadrabiam zaległości by- potem siedzieć i wybierać. Spisywać, podsumowywać, liczyć. Z reguły robię to podczas świąt Bożego Narodzenia, albo w noc wigilijną lecz tym razem siedziałem nad tym podsumowaniem 30 grudnia – by spisać i prześledzić wszystkie mojej notatki a 8 oraz 9 stycznia podejmował w wielu przypadkach, bardzo trudne i ( może dla kogoś się wydawać) – zaskakujące czy nawet krzywdzące decyzje. Wierzcie lub nie, nie to było moją intencją a jak najuczciwsze zebranie tego co w każdej z pokazanych poniżej kategoriach, uznałem za najistotniejsze. Podkreślę – według tylko mojej oceny i decyzji.

 

Ta swoista zabawa ale też bardzo dokładny rachunek muzycznego sumienia, robię po raz 34 !!!

Ale zanim przejdziemy do clue, muszę zwrócić Waszą uwagę na niezwykle ważne informacje.

Sprzedaż płyt winylowych w Wielkiej Brytanii w 2023 roku wzrosła już 16. rok z rzędu i osiągnęła najwyższy poziom od 1990 roku. Jak donosi British Phonographic Industry – wzrost sprzedaży w ubiegłym roku wynosił 11,7 procent, a na Wyspach Brytyjskich rozeszło się 5,9 miliona nośników winylowych.

 

Wśród liderów znalazła się Taylor Swift, której nowa wersja albumu „1989” trafiła na szczyt najlepiej sprzedających się albumów na winylu (na miejscu 4. uplasowała się też reedycja „Speak Now”, a na 8. nowy album artystki, „Midnights”), a także The Rolling Stones, którzy wydali nowy album „Hackney Diamonds”. Co warte jest uwagi, w zestawieniu dominują albumy wydane w 2023 roku, podczas gdy w ubiegłych latach na winylach najczęściej najlepiej sprzedawały się reedycje klasycznych płyt.

 

Poniżej zestawienie najlepiej sprzedających się płyt winylowych w UK w 2023 roku:

 

 1. Taylor Swift – 1989 (Taylor’s Version)
 2. The Rolling Stones – Hackney Diamonds
 3. Lana Del Rey – Did You Know There’s A Tunnel Under Ocean Blvd
 4. Taylor Swift – Speak Now (Taylor’s Version)
 5. Fleetwood Mac – Rumours
 6. Blur – The Ballad Of Darren
 7. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
 8. Taylor Swift – Midnights
 9. Olivia Rodrigo – Guts
 10. Lewis Capaldi – Broken By Desire To Be Heavenly Sent

 

 

 

Co ciekawe rok 2023 nie był też zły dla płyt CD.

Choć nośnik ten odnotował kolejny spadek sprzedaży, ale był to najmniejszy spadek od lat i sprzedało się blisko 11 milionów płyt CD. Pierwsza dziesiątka poniżej.

 

 1. Take That – This Life
 2. Taylor Swift – 1989 (Taylor’s Version)
 3. The Rolling Stones – Hackney Diamonds
 4. Lewis Capaldi – Broken By Desire To Be Heavenly Sent
 5. Ed Sheeran –  (Subtract)
 6. P!nk – Trustfall
 7. Foo Fighters – But Here We Are
 8. Metallica – 72 Seasons
 9. Noel Gallagher’s High Flying Birds – Council Skies
 10. Kylie Minogue – Tension

 

BPI opublikował też listę najlepiej sprzedających się kaset na Wyspach. Tutaj dominowali młodsi artyści, jak Olivia Rodrigo i Ed Sheeran.

 

 

 1. Olivia Rodrigo – Guts
 2. Ed Sheeran – – (Subtract)
 3. Kylie Minogue – Tension
 4. Inhaler – Cuts & Bruises
 5. Blur – The Ballad Of Darren
 6. Lana Del Rey – Did You Know There’s A Tunnel Under Ocean Blvd
 7. Sleep Token – Take Me Back To Eden
 8. Lewis Capaldi – Broken By Desire To Be Heavenly Sent
 9. Hozier – Unreal Unearth
 10. The 1975 – Live With The BBC Philharmonic Orchestra

Okazuje się, że już teraz Taylor Swift może pochwalić się kolejnymi rekordami. Po pierwsze artystka w krótkim czasie z milionerki stała się miliarderką. Jak podaje Bloomberg Billionaires Index na koncie Swift jest już 1,1 mld dol.

 

Taylor Swift została także Osobą Roku tygodnika „Time”. Już po raz drugi – wcześniej wyróżniono ją w 2017 roku. Tym samym dołączyła do niewielkiego grona osób nagrodzonych dwukrotnie oraz czwórki tych urodzonych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Nie wspominając już o tym, że jest jedną z niewielu kobiet z tą nagrodą. „Rok 2023 był rokiem ze znacznym udziałem ciemności. Taylor Swift znalazła sposób na przekraczanie granic i bycie źródłem światła” – napisano w uzasadnieniu jury.

Do kogo trafia nagroda Osoby Roku „Time”? Do postaci, która – zdaniem jury – w największym stopniu wpłynęła w danym roku na nagłówki gazet. Nie musi być wcale postacią pozytywną! Nie dziwi więc obecność Władimira Putina na liście nominowanych. Przez dłuższy czas wybrana osoba reprezentowała władzę w jej tradycyjnym znaczeniu. Jak piszą dziennikarze „Time” w uzasadnieniu wyboru: „On – i tak, zwykle był to „on” – bardzo często był politykiem lub tytanem przemysłu. Wybrano czternastu prezydentów USA, pięciu przywódców Rosji lub Związku Radzieckiego i trzech papieży”.

 

Kiedy doczekamy się w Polsce by artysta miał wpływ na nagłówki gazet ? W dobie tych beznadziejności jakie dzieją się na naszych oczach ? Takie postawiłem retoryczne pytanie…

 

 

Po drugie koncerty Taylor znacząco napędzają gospodarkę miast. Generują przychody porównywalne do gospodarek małych krajów. W czasie koncertów gwałtownie wzrasta ruch w komunikacji miejskiej, hotele przeżywają oblężenie, restauracje odnotowują wzrost gości. Tak wynika ze wszelkich badań !!!

Bloomberg Economics szacuje, że 53 koncerty piosenkarki w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku, dodały 4,3 mld dol. do produktu krajowego brutto. Władze Kalifornii podliczyły, że sześć koncertów w Los Angeles pod koniec sierpnia, przyniosło stanowi zysk w wysokości ok. 320 mln dol.

„Ona jest nie tylko artystką. Jest fenomenem gospodarczym” – skomentował Chris Leyden, dyrektor ds. marketingu w SeatGeek.

Artystka miesza gatunki muzyczne i śpiewa o tym, co często gra w duszach wielu innych kobiet na całym świecie. W związku z tym nic dziwnego, że aktualna trasa koncertowa artystki wzbudza ogromne zainteresowanie w każdym mieście, gdzie ma się pojawić.

Europejska część „The Eras Tour” zaplanowana jest na maj-sierpień 2024 r. Swift zagra wtedy trzy koncerty na PGE Narodowym (1-3 sierpnia). Jak na razie piosenkarka zakończyła pierwszy etap koncertów w Ameryce Północnej i szykuje się do występów w Argentynie i Brazylii.

 

W ubiegłym roku ukazały się dwa nagrane na nowo z wieloma bonusami w postaci niepublikowanych nagrań, płyty Taylor – „Speak Now” oraz „1989” – zresztą każda z płyt dostępna była w wielu wersjach i jej np. okładkowych wariantach. Coś niesamowitego !!

Jak w ubiegłym roku wykluczyłem z mojego plebiscytu absolutny polski fenomen, w postaci Dawida Podsiadły- tak – obu na nowo zarejestrowanych pozycji z dyskografii Swift, nie znajdziecie w żadnej z 21 kategorii.

Jak za chwilę zaczniecie wszystko przeglądać czy analizować – uważnym fanom muzyki ukażą się liczne znane nazwy. Ale jakże pięknie się stało, że z nowymi płytami w ubiegłym roku zameldowali się Michael Bolton, Rick Astley, Shakin Stevens czy Paul Young.

Wrócili nieśmiertelni Stonesi ale z pożegnalnym nagraniem – zaskoczyli wszystkich The Beatles- nawet z głosem nieobecnego od ponad 40 lat wśród nas, Johna Lennona. To była doskonała też okazja by ponownie sięgnąć do starych taśm i zabawić się z nimi w studiu, w nieco inny sposób – a wszystko wydać – już nie wiem, który raz na słynnych „kolorowych – czerwonej i niebieskiej” składankach.

Dodajmy do tego inne „wielkie” firmy od OMD począwszy przez Duran Duran, The Pretenders, Soft Machine, Simply Red, Eagle- Eye Cherry, Shanię Twain aż po Classix Nouveaux, którzy to pod wodzą Sala Solo, powrócili na rynek muzyczny po (40 !!!!!) latach przerwy.

 

Z zaskakująco dobrym albumem świątecznym, rok domknęła Cher a swój 49 album z niesamowitą plejadą gości opublikowała Dolly Parton.

Jak co roku – o swoich fanach nie zapomniał Willie Nelson, publikując kolejno 73 i 74 solową w swojej dyskografii, płytę.

Po dwa albumy prócz Nelsona i Taylor Swift, wydali w ubiegłym roku między innymi The National, Ed Sheeran a Tarja Turunen nawet trzy- w projekcie Outlanders, podwójny album podsumowujący solową karierę i kolejną już płytę świąteczną.

 

No dobrze, czas na Moje Podsumowanie 2023 roku

Miłej lektury

Adam Dobrzyński 13.01.2024

JAZZOWY POLSKI DEBIUT ROKU

3 MICHAŁ AFTYKA QUINTET
2 MARTYNA SABAK
1 MAGDALENA BAŃKOWSKA- MOSKWA

POLSKA JAZZOWA PŁYTA ROKU

20 ZADORA

WELCOME BACK, ADAM

MICHAŁ TOMASZCZYK

ADAM MAKOWICZ

19 OBIEKT JAZZPOSPOLITA
18 PUNKT STYKU

BYŁAM, JESTEM, BĘDĘ

JADŹKA KŁAPA

MARTYNA SABAK

17 TRYPTYK BIŁGORAJSKI MAGDA KURAŚ QUINTET
16 KREW PIOTR DAMASIEWICZ I KUBA WÓJCIK
15 WŁADZA ALGORYTMÓW DARIUSZ PETERA SEXTET & MATEUSZ SMOCZYŃSKI
14 NAJWAŻNIEJSZE MAGDALENA BAŃKOWSKA- MOSKWA
13 [ … ] WOJCIECH JACHNA/ JACEK MAZURKIEWICZ/ JACEK BUHL
12 ON THE ROAD VOL. 1

ON THE ROAD VOL.2

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI
11 TOMASZ DĄBROWSKI & THE INDIVIDUAL BEINGS TOMASZ DĄBROWSKI & THE INDIVIDUAL BEINGS
10 EWA DEMARCZYK- INSPIRACIE

2 THE LIGHT

LORA SZAFRAN

GRAŻYNA AUGUŚCIK

9 SATYAGRAHA MAGDALENA ZAWARTKO
8 BONS AMIGOS DOROTA MIŚKIEWICZ I TONINHO HORTA
7 STESTI

PARALLEL

STEPANKA BALCAROVA/ PRAGUE RADIO SYMPHONY ORCHESTRA & MAGDALENA HUTEK& NIKOLA KOŁODZIEJCZYK& JAROMIR HONZAK

AGA DERLAK

6 FLYING LION ANDRZEJ ŚWIĘS
5 BEAUTIFUL JAZZY OPERA LESZEK KUŁAKOWSKI
4 SKAWA PIOTR DAMASIEWICZ, LIBA VILLAVECCHIA, GRZEGORZ LESIAK, ALEX REVIRIEGO, VASCO TRILLA
3 FROZEN SILENCE MACIEJ OBARA QUARTET
2 ODDYCHAM OLGA BOCZAR
1 HEARSAY PIOTR SCHMIDT INTERNATIONAL SEXTET

JAZZOWA PŁYTA ROKU- ŚWIAT

5 MELUSINE CECILE McLORIN SALVANT
4 TONIGHT JAZZ DOCK ORCHESTRA
3 LEAN IN GRETCHEN PARLATO & LIONEL LOUEKE
2 HERE NOW SOREN BEBE TRIO
1 SYNERGY TOMAS LISKA& INVISIBLE WORLD & PRAGUE RADIO SYMPHONY ORCHESTRA

DEBIUT ROKU – POLSKA

10 BRUDNO

WOLSKA

9 SHEN

EUPHORIZONE

8 DAWID TYSZKOWSKI
7 MACIEJ KRUŻEWSKI
6 CZEKANIEM

BRUKLIN

5 SYNTH ESTHETICS
4 LARK
3 POISONSWEET
2 NITA
1 DARIA ZE ŚLĄSKA

DEBIUT ROKU – ŚWIAT

5 THE WAEVE (GRAHAM COXON, ROSE ELINOR DOUGALL)
4 THE DARK SIDE OF THE MOON

VENUS 5

3 TANYC
2 BRING ME THE HEARTS
1 LAUREN SPENCER SMITH

FOLKOWY POLSKI ALBUM ROKU

10 LUDZIE DUCHY BOGI

MIĘDZY ŚWIATAMI

CZARNY BEZ

RUNIKA

9 WIANO SUTARI
8 SABA MORIBAYA
7 TAK O RZECE

MISALLIANCE

ZDRAWICA

LOS DUENDOS

6 SIEW SYMFONICZNIE KOSY I ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII SUDECKIEJ I AGNIESZKA FRANKOW- ŻELAZNY
5 DZIADOSKIE PIOSENKI O MIŁOŚCI SAME SUKI
4 HE OYATE

CHŁOPI

LABORATORIUM PIEŚNI

L.U.C. & REBEL BABEL FILM ORCHESTRA

3 MUZYKA POGRANICZA ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA I JURYJ KŁOC
2 DWA ŻYWIOŁY

ŚWIT

ŻNIWA

PRABABA

1 DUSA MONIKA WIERZBICKA

ALBUM WORLD MUSIC- ŚWIAT

10 THE BELLY BUTTON OF THE WORLD

FAHRZAVO

GORAN BREGOVIC

FAHRZAVO

9 CHIAROSCURO LADISLAV PAZDERA
8 LONDON KO FATOUMATA DIAWATA
7 ALI VIEUX FARKA TOURE & KHRUANGBIN
6 GUAJIRO ELIADES OCHOA
5 CO MI JE, TO MI JE HRDZA
4 AMATSSOU TINARIWEN
3 DISCO TELEGRAF BALKAN TAKSIM
2 LAILA TOV MARIE PUTTNEROVA
1 JARAK QARIBAK DUDU TASSA & JONNY GREENWOOD

METALOWY/ ROCKOWY/ PROGRESYWNY ALBUM ROKU POLSKA

20 TALES FROM IMAGINARY MOVIES MILLENIUM
19 TOŃ PALE MANNEQUIN
18 INVICTUS EUPHORIZONE
17 SUGAR FREE FLAPJACK
16 NA BEZDECHU PROROCK
15 INHUMAN LAND CALADRIA
14 CIEMNA STRONA PUDELSI
13 SLAVS MUSIC INSPIRED BY
12 NA ZDROWIE FARBEN LEHRE
11 ZĄB ZA ZĄB PROLETAYRAT
10 ODYSSEY 9999 TR PROJECT
9 ALEA IACTA EST FRAMAURO
8 UGLY MONSTER

ANTARCTICA

ATAN

LARK

7 LOVE WILL NEVER COME MR.GIL
6 OKRUCHY LUSTER ROSEGARDEN
5 BLACK RADIO

W OGNIU ŚWIAT

BLACK RADIO

ŁYSA GÓRA

4 HORYZONTY RESORAKI
3 1979-1982 STRANGE POP
2 WASTELAND CHRONICLES KILLSORROW
1 EKSPERYMENT CZŁOWIEK ANDAREDA

METALOWY/ ROCKOWY/ PROGRESYWNY ALBUM ROKU ŚWIAT

20 SKY VOID OF STARS KATATONIA
19 MORE INSPIRATIONS SAXON
18 LEAGUE OF DISTORTION LEAGUE OF DISTORTION
17 SCREAM WRITERS GUILD LORDI
16 DANCING IN HELL ELEINE
15 STRANGERS SCARDUST
14 SILBERNEHOCHZEIT TANZWUT
13 ROAD ALICE COOPER
12 IN TIMES NEW ROMAN… QUEENS OF THE STONE AGE
11 THE DARK SIDE OF THE MOON THE DARK SIDE OF THE MOON
10 WE SHALL REMAIN

BLEED OUT

ELEINE

WITHIN TEMPTATION

9 SIX EXTREME
8 GOLDEN AGE OF MUSIC ARJEN LUCASSEN’S SUPERSONIC REVOLUTION
7 MACHINE DESTROY FROSTBITT
6 THE GOD MACHINE BLIND GUARDIAN
5 MORAVIAN BRAVERY MORAVIUS
4 REFLECTIONS/ VOID THEFALLS
3 THE AWAKENING KAMELOT
2 72 SEASONS METALLICA
1 THE LONG GOODBYE GALAHAD

POLSKA PŁYTA ROKU

50 CZERWONE BUTY

PIEKŁO

IMEO

WALUŚKRAKSAKRYZYS

49 13 POLA OLSZEWSKA/ KOMOSIŃSKI
48 FIRST SNOW KACPER KRUPA
47 OPOWIEŚCI

ŚNIENIE

KIM

ANITA LIPNICKA

46 TRAVELIN’ HIGH AND LOW

POKAZ SLAJDÓW

SOUL FRIENDS

KWIAT JABŁONI

45 SKAZA

ROZDZIAŁ VIII

BUDKA SUFLERA

GOYA

44 MSZA BEATOWA – PAN PRZYJACIELEM MOIM- REMAKE PŁYTY KATARZYNA GARTNER
43 INNY WYMIAR

I AM A BUTTERFLY

NIĆ

KARDAMON

WHITEWATER

OLA BIEŃKOWSKA

42 KORYTARZE JOANNA M. VORBRODT
41 AQUAMARINE STILLNOX
40 KSIĘŻYC I MARS

PRZYSZŁOŚĆ

HORTA

CYTADELA

39 ŚWIĘTA KROWA

DOMYSŁY RZECZYWISTOŚCI

SANDRA MIKA

MATEUSZ POSPIESZALSKI

38 WSZYSTKIE NARKOTYKI ŚWIATA

THE ROAD

MYSLOVITZ

LUCKY TROUBLES

37 GATE 61 POISONSWEET
36 BREAKTHROUGH SYNTH ESTHETICS
35 TO JUŻ LATO

NAUCZ MNIE TAŃCZYĆ

KABARET OT.TO & CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND

KORTEZ

34 SOMETHING INDEFINITELY GOOD HAPPY PILLS
33 W DROGĘ RUSZAM I…

NAJPIĘKNIEJSZA PODRÓŻ

STACJA FOLK

U STUDNI

32 WRACAJĄC

GOODBYE AMSTERDAM

PAULINA PRZYBYSZ

S5UM

31 ZOSTAŃ I BĄDŹ

CHWILA

THE Q

ALICJA BONCOL

30 DZIKA

WARSAW BULDOGERS

BOVSKA

WARSAW BULDOGERS

29 SAMIEC OMEGA FRANCIS TUAN
28 WYBACZYĆ WSZYSTKIM WSZYSTKO ROMANTYCY LEKKICH OBYCZAJÓW
27 CHORY NA POLSKĘ DR. MISIO
26 COMPLEMENTARY COLORS STANIECKI / JACHNA
25 CALL THE DISTANT KUDELSKI
24 JESTEM U SIEBIE

CIEMNA NOC DUSZY

AGNIESZKA MUSIAŁ

MAG CHLEBOWSKA

23 NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI

LUDMIŁA

KOBRANOCKA

PRZEMEK DYAKOWSKI- TAKE IT EASY VI I JOANNA KNITTER

22 PLUS

HEARTCORE

MACIEJ BALCAR

SPIĘTY

21 ZACZARUJ BUKOVSKY
20 JESTEM

WIERSZE

ANNA OSMAKOWICZ

PEWIEN RODZAJ OPOWIEŚCI

19 ZORZA PRZEŚLICZNA WYNIKA- PIEŚNI WIELKANOCNE RYSZARD WOJCIUL UNITED ORCHESTRA
18 WILCZEŁYKO WILCZEŁYKO
17 ZDECYDOWANA MNIEJSZOŚĆ BAIKA
16 TAM NATALIA PRZYBYSZ
15 KONSTELACJE KATARZYNA GRONIEC
14 HIKIKOMORI

GETAWAY TO THE ABYSS

POLA RISE

DISTANT MANTRA

13 WEDA

GDZIE CI MĘŻCZYŹNI – TRIBUTE TO DANUTA RINN

SHATA QS                                          DANUTA BŁAŻEJCZYK
12 BROKEN

HEROINIMUS

TOMASZ KOWALCZYK

TOMASZ KOWALCZYK

11 FULL SPEED NO BRAKES BOOGIE BOYS
10 DARIA TU BYŁA

JESTEM MARTA

PRASKIE BALLADY

DARIA ZE ŚLĄSKA

SARSA

JUSTYNA JARY I ALEGANCKA KAPELA

9 COLORS

OMEN

KAZIÓGRA, GRZEGORZ KAPOŁKA

KASIA LINS

8 MOJE SERCE W WARSZAWIE SORRY BOYS
7 GIPSOWY ODLEW FALSYFIKATU LECH JANERKA
6 BELLY OF THE WHALE SMOLIK/ KEV FOX
5 DEGRENGOLADA

POMIĘDZY ŚWIATAMI

NOSOWSKA

ANDRZEJ MAJEWSKI

4 EKSPERYMENT CZŁOWIEK ANDAREDA
3 DZIEWCZYNA POP DARIA ZAWIAŁOW
2 MOŻE COFNIESZ CZAS TEKSASY I WOJTEK CUGOWSKI
1 ID.ENTITY RIVERSIDE

SOUNDTRACK ROKU

3 LOVE AGAIN- SOUNDTRACK FROM THE MOTION PICTURE CELINE DION
2 FRANKENSTEIN- JU GHAN& ZIĘBICKA ORKIESTRA MANDOLINISTÓW
1 BARBIE- THE ALBUM ORIGINAL SOUNDTRACK

SKŁADANKA ROKU – POLSKA

3 NORWID/ OD.NOWA RÓŻNI ARTYŚCI
2 DO DOMU NA ŚWIĘTA – ZIMOWE PIOSENKI RÓŻNI WYKOWAWCY
1 BETLEJEM W POLSCE (9 CD) RÓŻNI ARTYŚCI

SKŁADANKA ROKU – ŚWIAT

3 SOUND CITY DAYS INTERNATIONAL FESTIVAL OF SOUND ART AND EXPERIMENTAL MUSIC VARIOUS ARTISTS
2 6122 – TO ANDREW FLETCHER OF DEPECHE MODE VARIOUS ARTISTS
1 NOW YEARBOOK (4CD EDITIONS)

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

VARIOUS ARTISTS

GREATEST HIST ROKU

5 GREATEST HITS AEROSMITH
4 BEST OF… LIVING THE DREAM TARJA TURUNEN
3 VO SVETLE VARIACICH HVIEZD KATARINA KNECHTOVA
2 NOCNI DRAVCI’ 40 TURBO
1 SMASH- THE SINGLES 1985- 2020 PET SHOP BOYS

LIVE ALBUM ROKU

5 THE DARK SIDE OF THE MOON – LIVE AT WEMBLEY 1974 PINK FLOYD
4 SINFONIA NEW MODEL ARMY& SINFONIA LEIPZIG
3 LIVE PLZEN 1980 MARTIN KRATOCHVIL& JAZZ Q
2 KITCHEN DISCO- LIVE AT THE LONDON PALLADIUM SOPHIE ELLIS- BEXTOR
1 LIVE AT PHILHARMONIE LUXEMBOURG MYLES SANKO

LP ROKU – POLSKA

10 PUSTA DROGA BLUESET
9 BLACK RADIO BLACK RADIO
8 TOMASZ DĄBROWSKI & THE INDIVIDUAL BEINGS TOMASZ DĄBROWSKI & THE INDIVIDUAL BEINGS
7 MUZYKA MOJA I NASHA

SOLO

YACEK RODZIEWICZ

MACIEJ TUBIS

6 SKAZA BUDKA SUFLERA
5 CALL THE DISTANT KUDELSKI
4 CULTURAL CONCEPT PRZEMYSŁAW STRĄCZEK
3 SKAWA PIOTR DAMASIEWICZ, LIBA VILLAVECCHIA, GRZEGORZ LESIAK, ALEX REVIRIEGO, VASCO TRILLA
2 ID.ENTINY RIVERSIDE
1 BLUE SAPPHIRE ADAM MAKOWICZ

LP ROKU – ŚWIAT

20 ALWAYS ON MY MIND REBEKKA BAKKEN
19 EN ANNA MAE SONDRE JUSTAD
18 IN HINDSIGHT AMANDA TENFJORD
17 BEST OF… LIVING THE DREAM TARJA TURUNEN
16 MID AIR ROMY
15 ACQUAINTED WITH NIGHT (2021)

STAR EATER’S DELIGHT (2023)

LAEL NEALE

LAEL NEALE

14 DANCE MACABRE DURAN DURAN
13 BRING ME THE HEARTS BRING ME THE HEARTS
12 TRECI NECO NECO
11 THE AGE OF PLEASURE JANELLE MONAE
10 THE MADMAN’S RETURN- REMASTERED FOR THE 30TH ANNIVERSARY SNAP!
9 ENDLESS SUMMER VACATION MILEY CYRUS
8 WORLD MUSIC RADIO JON BATISTE
7 TENSION KYLIE
6 JE KRASNY PARTA VYNIKAJICICH LIDI
5 ACASA IRINA RIMES
4 FIRST TWO PAGES OF FRANKENSTEIN THE NATIONAL
3 KING OF A LAND

GLORIA

YUSUF/ CAT STEVENS

SAM SMITH

2 BY ROYAL DECREE (3LP, 2CD) THE FLOWER KINGS
1 ROCKSTAR (4 LP) DOLLY PARTON

COUNTRY ALBUM ROKU

20 LOOSE CANNON JAKE OWEN
19 SWEET WESTERN SOUND TANYA TUCKER
18 I DON’T KNOW A THING ABOUT LOVE- THE SONGS OF HARLAN HOWARD WILLIE NELSON
17 GRAVEL & GOLD DIERKS BENTLEY
16 THE OUTLAW SIDE OF ME CHRIS JANSON
15 MUSIC CITY USA CHARLEY CROCKETT
14 STANDING ROOM ONLY TIM McGRAW
13 ZACH BRYAN ZACH BRYAN
12 TYLER HUBBARD TYLER HUBBARD
11 RELIGIOUSLY. THE ALBUM BAILEY ZIMMERMAN
10 SOLID GOLD MILES MILLER
9 WHITSITT CHAPEL JELLY ROLL
8 GETTIN OLD

COLD COMFORT

LUKE COMBS

RUTHIE COLLINS

7 AIN’T THROUGH HONKY TONKIN’ YET BRENNAN LEIGHT
6 LEATHER CHRIS STAPLETON
5 ALONG THE WAY COLBIE CAILLAT
4 THE CHICAGO SESSIONS RODNEY CROWELL
3 CAROLYN’S BOY DARIUS RUCKER
2 BIGGER HOUSES DAN + SHAY
1 ONE THING AT A TIME MORGAN WALLEN

REEDYCJA ROKU

5 MAGNOLIA (STEVE KITCH MASTERED) THE PINEAPPLE THIEF
4 SMALL CHANGE TOM WAITS
3 NULTY ALBUM MODUS
2 EYE OF THE HUNTER/ LIVE AT THE ICA BRENDAN PERRY
1 1962-1966 (RED ALBUM)

1967-1970 (BLUE ALBUM)

THE BEATLES

THE BEATLES

CZESKA I SŁOWACKA PŁYTA ROKU

30 ZIVOT CLOVEKA V ROKU 2022 IMT SMILE
29 VO SVETLE VARIACICH HVIEZD KATARINA KNECHTOVA
28 TONIGHT JAZZ DOCK ORCHESTRA
27 STESTI STEPANKA BALCAROVA/ PRAGUE RADIO SYMPHONY ORCHESTRA & MAGDALENA HUTEK& NIKOLA KOŁODZIEJCZYK& JAROMIR HONZAK
26 SUNDAY AT THE STUDIO OTTO HEJNIC ORGANISM& BRIAN CHARETTE& OSIAN ROBERTS
25 TALES OF MOONLIGHT AND RAIN PETR TICHY, ANNA ROMANOVSKA, GARTH KNOX, MICHAL HRUBY
24 HVEZDY JAKUB KONIG
23 SYNERGY TOMAS LISKA& INVISIBLE WORLD & PRAGUE RADIO SYMPHONY ORCHESTRA
22 FAHRZAVO FAHRZAVO
21 EL PRESIDENTO KABAT
20 BOHOVE PANOPTIKO
19 VED ME! COCOTTE MINUTE
18 JE VSECHNO DOBRY ? MARIE KIESLOWSKI
17 TICHA RADOST MRAKOPLAS
16 SILNEJSI JEN
15 ALCHEMY TOMAS SYKORA TRIO& AID KID
14 LAILA TOV MARIE PUTTNEROVA
13 LASKO MICHAL WILLIE SEDLACEK
12 10 BILY TESAK
11 ODE ZDI KE ZDI JANA P.S. (JANA PERNIKOVA SOUKUPOVA)
10 RITUAL JAZZ Q
9 GILGUL DAVID DORUZKA/ ROBERT FISCHMANN/ MARTIN NOVAK
8 EMOTIONS STEPANKA BALCAROVA
7 MORAVIAN BRAVERY MORAVIUS
6 CIERNA LABUT- BIELA VRANA RICHARD MULLER
5 ANDEL Z KAMENE PETR PRIESSNITZ
4 CO MI JE, TO MI JE HRDZA
3 TRECI NECO NECO
2 SVATY GRAL SKYLLA
1 NOCNI PTACI STO ZVIRAT

PŁYTA ROKU

100 NUMBER 8 SAM BROWN
99 BACK ON TRACK EAGLE – EYE CHERRY
98 SKYBOY DUNCAN LAURENCE
97 CHRISTMAS CHER
96 ISLAND TIME JOEL SARAKULA
95 SOULS STEPS THE EVERETTES
94 VIN DOUX GEORGE KONTRAFOURIS TRIO& LAURENT MAUR
93 THIS LIFE TAKE THAT
92 IN FRENCH PLEASE ! SALVATORE ADAMO
91 ACASA IRINA RIMES
90 THE WAEVE THE WAEVE
89 TANYC TANYC
88 THE LOVE INVENTION ALISON GOLDFRAPP
87 CHIMENE CHANTE PIAF CHIMENE BADI
86 DAS IST LOS HERBERTH GRONEMEYER
85 YSKA YUMI ITO
84 SAINTLY BODY EMIL MEMON
83 FOR ALL TIME MAYER HAWTHORNE
82 SEVEN PSALMS PAUL SIMON
81 BLOOD ORANGE FREYA RIDINGS
80 RE-SET SHAKIN STEVENS
79 LOVE LANGUAGE ANGIE STONE
78 AMELIA MIMI WEBB
77 C’EST DROLE LA VIE CHRISTOPHE MAE
76 SAINTLY BODY EMIL MEMON
75 RESOUND NYC MOBY
74 PIECES OF TREASURE RICKIE LEE JONES
73 LET US DIE SANZ
72 ZUNGE TILL LINDEMANN
71 CHRONICLES OF A DIAMOND BLACK PUMAS
70 PARAGON FLOOR JANSEN
69 DARK CHRISTMAS TARJA TURUNEN
68 OUTLANDERS OUTLANDERS (TARJA TURUNEN & TORSTEN STENZEL)
67 NOTHING LASTS FOREVER TEENAGE FANCLUB
66 UNREAL UNEARTH HOZIER
65 PRETTY VICIOUS THE STRUTS
64 FOLKOCRACY RUFUS WAINWRIGHT
63 DOGGERLAND SANTIANO
62 SPARK OF LIGHT MICHAEL BOLTON
61 ARE WE THERE YET ? RICK ASTLEY
60 A RECKONING KIMBRA
59 HANA SOPHIE ELLIS-BEXTOR
58 GET BEHIND THE WHEEL EILEN JEWELL
57 BLEED OUT WITHIN TEMPTATION
56 THE GIRL IS CRYING IN HER LATTE SPARKS
55 ANDY WHITE &TIM FINN ANDY WHITE & TIM FINN
54 LOOK AT YOU NOW THE FLOWER KINGS
53 PER ONGELUK POMMELIEN THIJS
52 CRACKER ISLAND GORILLAZ
51 TIME SIMPLY RED
50 RUSH MANESKIN
49 BEHIND THE LENS PAUL YOUNG
48 MIRROR TO THE SKY YES
47 WHERE THE LIGHT GOES MATCHBOX TWENTY
46 CHILD OF SIN KOVACS
45 KING OF A LAND YUSUF/ CAT STEVENS
44 YOUNG FATHERS HEAVY HEAVY
43 LADY FOR SALE LOLA KIRKE
42 ALSKAR NINA NESBITT
41 FUSE EVERYTHING BUT THE GIRL
40 NEON NOIR VV (VILLE VALO)
39 DARKFIGHTER RIVAL SONS
38 OTHER DOORS SOFT MACHINE
37 QUEEN OF ME SHANIA TWAIN
36 LOVE SAVES TINA ARENA
35 MIRROR

MID AIR

LAUREN SPENCER SMITH

ROMY

34 HOPE FURY AND THE SLAUGHTERHOUSE
33 IS IT ?

AUTUMN VARIATIONS

BEN HOWARD

ED SHEERAN

32 BATTLE CRY CLASSIX NOUVEAUX
31 KEEP YOUR COURAGE

ROKFLOTE

NATALIE MERCHANT

JETHRO TULL

30 SOS

DID YOU KNOW THAT THERE’S A TUNNEL UNDER OCEAN BLVD

SZA

LANA DEL REY

29 DANSE MACABRE DURAN DURAN
28 THE HARMONY CODEX STEVEN WILSON
27 – (SUBTRACK) ED SHEERAN
26 MYSTICAL MAGICAL RHYTHMICAL RADICAL RIDE

ALONG THE WAY

JASON MRAZ

COLBIE CAILLAT

25 DESIRE, I WANT TO TURN INTO YOU

THE AGE OF PLEASURE

CAROLINE POLACHEK

JANELLE MONAE

24 BRIDGES STEVE LUKATHER
23 THE BALLAD OF DARREN BLUR
22 RELENTLESS

WITH EVERY CELL

PRETENDERS

ANETTE ASKVIK

21 GUTS

YOU & I

OLIVIA RODRIGO

RITA ORA

20 EVERY LOSER

STARCATCHER

IGGY POP

GRETA VAN FLEET

19 GLORIA SAM SMITH
18 COSMOS DARLING WEST
17 BROKEN BY DESIRE TO BE HEAVENLY SENT LEWIS CAPALDI
16 ROCKSTAR

STORIES FROM A ROCK’N’ROLL HEART

DOLLY PARTON

LUCINDA WILLIAMS

15 LAUGH TRACK THE NATIONAL
14 BAUHAUS STAIRCASE OMD
13 PARANOIA, ANGELS, TRUE LOVE CHRISTINE AND THE QUEENS
12 CRIME SCENE

LOS ANGELES

RPWL

LOL TOLHURST x BUDGIE x JACKNIFE LEE

11 ENDLESS SUMMER VACATION

ANGEL FACE

MILEY CYRUS

STEPHEN SANCHEZ

10 FIRST TWO PAGES OF FRANKENSTEIN THE NATIONAL
9 WAIT TIL I GET OVER DURAND JONES
8 LOVE LINES LP
7 TENSION KYLIE
6 WORLD MUSIC RADIO JON BATISTE
5 BLOOD & GLITTER LORD OF THE LOST
4 THE WINDING WAY THE TESKEY BROTHERS
3 HACKNEY DIAMONDS THE ROLLING STONES
2 I/O PETER GABRIEL
1 MEMENTO MORI DEPECHE MODE